את השם של נוני שמעתי בעבר, ידעתי שיגיע יום ואפגש איתה, אני באופן אישי מאוד אוהבת מוצרי ראטן בתחום עיצוב הבית. (נוני הסבה את תשומת ליבי שלא נכון לקרוא למוצרים או לסלים "קש").

כשעמדתי מחוץ לדלת הסטודיו לא ידעתי למה לצפות ומה יתגלה לי, היתה בי התרגשות גדולה. נוני פתחה לי את הדלת ופרץ של חום עטף אותי. הסטודיו הריח ריח עץ טבעי, התאורה הצהובה שבו השרתה אוירה רגועה ונעימה, תוסיפו לזה את החיוך והחיבוק שקבלתי מנוני בכניסה, באותו הרגע ידעתי שהגעתי למקום מלא באהבה. לא הפסקתי להתפעל ממה שראיתי ולהגיד את המילה "וואו" עשרות פעמים. הרגשתי נבוכה ממידת ההתלהבות הגדולה שלי, ושאלתי אותה: "כולם נכנסים בכזו התלהבות לכאן?" בתוך המבנה התגלה לי הסטודיו וביתה הפרטי כיחידה אחת משותפת, מה שבוודאי תורם רבות לאוירה הביתית שחשתי בה.

מוזמנים לצאת איתי לסייר בסטודיו הקסום ולהתלהב ממנו גם:

הרבה מהמוצרים של נוני תלויים על הקיר או מוצגים בצורה יפה על בימות קטנות.

 

תמונה מהסטודיו הביתי:

 

 

נוני, היא אחת האומניות הבודדות שקולעת סלים בארץ בטכניקה זו. אין עדיין ואולי לעולם לא תהיה מכונה שתחליף את המסורת העתיקה של קליעת הסלים בעבודת יד.

שילוב חומרים מנוגדים קש ואבני סברובסקי, העלה את המוצר לדרגת הוט קוטור
לאחר שנרגעתי מכל היופי שהתגלה לי בסטודיו, התחלתי לראיין את נוני:
איך הגעת לתחום?
היתה לי משיכה עזה מאז ילדותי למלאכות היד ובעיקר לצמר וסריגה. בתקופת הצבא אני זוכרת את עצמי סורגת לכולם. אחרי שנים כמפיקה ובימאית בטלויזיה, בעקבות הצעת עבודה של בן זוגי בארה"ב עברנו לצפון קרולינה ושם נחשפתי למקום בו מעלים את האומנות השימושית לדרגות מאוד גבוהות, כלומר טכניקת הקליטה המסורתית מלפני מאות של שנים, עברה שדרוג והתפתחות והוכנסו טכניקות חדשות מורכבות יותר לתחום אותן למדתי במשך שהותי בארה"ב. המשכתי להתמקצע, ללמוד סריגה, טוויה, אריגת שטיחים וקליעת סלים. כל היצירה הבלתי פוסקת בשהותי בארה"ב העניקה לי תחושה שהגעתי הביתה, יצירה היא מקור כח, יצירה היא חלק מהמהות שלי וזה החזיר אותי למקורות שלי. אני בתחום כ 14 שנים, מלמדת ומעבירה את מסורת הקליעה בת אלפי השנים בסדנאות המתקיימות אצלי.
מה מושך אותך לעסוק בחומר הזה?
"אני אוהבת חומרים מהטבע – אוהבת את המגע והריח שלהם. אוהבת חומרים עם תכונות מנוגדות כמו הראטן, שהוא גמיש וחזק ואינו שביר.
חומר הקליעה הוא ידידותי ומקשיבן, משתף פעולה עם התנועה שאני מבקשת ליצור ותומך בו".
חומר הגלם שבו נוני משתמשת הוא ראטן, צמח הגדל ביערות הגשם, הצומח בצורה פראית. יש כמה סוגים: רחב, עגול ואובלי, כל סוג ראטן יוצר דוגמא שונה. נוני מייבאת מארה"ב את צמח הראטן באכות גבוהה מאוד.
באירופה מקובל לקלוע עם צמח הערבה הגדל בצבעים שונים, נדרש להשרותו ע"מ לקבל ממנו את הגמישות הרצויה. בארץ חומר הגלם לקליעה הנפוץ הוא סנסנים, מעץ התמר, אותם משרים ליומיים בלבד ואז אפשר לקלוע.
"מה שאני אוהבת בראטן שזהו חומר חזק גמיש בעת ובעונה אחת ושאפשר לצבוע אותו. אני אוהבת את תהליך הצביעה של חומר הגלם ומערבבת ויוצרת גוונים משלי. במהלך הצביעה אני משרה את חומר הגלם בתמיסת צבע מיוחד המתאים לסיבים מן הצומח ואחרי יום השרייה מקבעת את הצבעים".
מהיכן את שואבת השראה?
מסלים עתיקים ומודרניים שאני רואה, מהטבע, מענפים, מחומרים עכשוויים, ממאסטרי קליעה מרחבי העולם, מתרבויות שונות ומהתלמידות שלי.
למדתי להנות מטעויות. המוטו שלי, לא לפרק טעות נעשתה בקליעה, כתוצאה מזה נולדת דוגמא חדשה שלא היתי מגיעה אליה ללא ה"טעות".
מה המסר או הרגש שחשוב לך להעביר לאנשים דרך הסלים
הסלים שלי לא בהכרח פונקציונלים, הרבה אנשים רוכשים את הסלים או פרטי הראטן כאומנות ומציגים אותם לראווה בביתם.
אני משלבת דוגמאות שונות וצבעוניות לפי דרישת הלקוח.
חשובה לי האסטטיקה של המוצר המוגמר, הזרימה, התחברות למקצב פנימי שניכרת בקליעה.
אני מאמינה שהאומנות הזו זמינה לכל אחד, כל אחד יכול לעסוק בזה, אפילו "בעלי הידיים שמאליות", בתהליך היצירה מהנה וכייפי, מגיעים אלי תלמידים מגיל 25-70 שנה, אני אוהבת לראות את ההתלהבות של האנשים כשנוגעים בחומר בפעם הראשונה. דרך הסלים עוברת הנשמה שלי, היא שזורה בכל פריט. אני לא נקשרת לחפצים שלי עד הסוף, צריכה להיות איתם מספר ימים ואז נפרדת מהם בכייף ובהנאה כי אני יודעת שהוא הולך לשמח את מי שרכש אותו.
שמחה שניתנה לי הזכות להעביר את מורשת הקליעה בארץ לעוד עשרות אנשים ע"מ שלא תכחד לעולם.

 

 

 

 

בנימה אישית:

בעודי עורכת את הפוסט אני לא מפסיקה להתלהב מהיצירה של החומר המדהים הזה.

תודה נוני שהסכמת לפתוח לי את הסטודיו ולהציג בפנינו את היופי שאת מפיצה לעולם.

 

מאוד אשמח ובטוח שגם נוני לקבל תגובות ממה נהנתם בקריאה.

 

לרכישות דרך אתר אטסי:

https://www.etsy.com/il-en/shop/WeavingArt?ref=seller-platform-mcnav

 

 

אם אתם רוצים להכנס איתי לסטודיו אחר ולאומן הבא,

אל תשכחו להרשם לבלוג,

נפגש כאן,

רוית

 

 

3 תגובות

  1. מקסים.עבודה ברמה מאד גבוהה ושילובי הצבעים יוצרים הרמוניה …..וכמובן אין על הכתיבה שלך וחשיפה של אומנים מיוחדים שללא את לא הינו מכירים….שאפו רוית התותחית….

  2. היא אומנית בכל רמח איבריה.
    והסטודיו קסום!
    כייף של תגובה ⁦❤️⁩

  3. היצירות יפיפיות ונשמע כמו חוויה מרגשת המיוחד ? כיף להכיר!

סגור לתגובות.